Întrebări și răspunsuri

icon Suntem o agenţie de presa. La elaborarea revistei noastre utilizăm lucrări de autor ale jurnaliştilor (articole şi comentarii analitice, corespondenţă, interviuri, schiţe, etc.), care deţin dreptul de autor asupra acestora. Este oare achitarea onorariilor autorilor publicaţiilor cuprinsă în noţiunea de royalty (art. 12 din Codul fiscal)?

Ţinînd cont de faptul că, darea de seamă fiscală Forma IRV09 pentru anul 2013 nu s-a schimbat şi la capitolul 4 (venituri din care se efectuează reţinerea finală a impozitului art. 90 din Codul fiscal) nu se prevede rubrica pentru plăţile de royalty, solicităm să ne explicaţi la care rubrică anume din raport urmează de a fi reflectat impozitul în mărime de 12%, conform art. 901 alin. (31) din Codul fiscal. Potrivit art. 12 pct. 1) din Codul fiscal, royalty (redevenţă) constituie plăți de orice natură primite în calitate de recompensă pentru utilizarea ori transmite...

author icon

Parascovia Cebotarenco

Monitorul fiscal FISC.md Nr.16 2013


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

3234 vizualizări

Data publicării:

05 Noiembrie /2013 11:58

Catalogul tematic

Impozitul pe venit | Royalty

Etichete:

impozit pe venit | royalty | darea de seamă fiscală IRV09

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon