23
04 2018
1382

Taxa pentru amenajarea teritoriului a fondatorului întreprinderii

Daca unul din fondatori este concomitent și director al întreprinderii, pentru acesta este achitată taxa pentru amenajarea teritoriului?


În conformitate cu prevederile art.291 din Codul fiscal, obiectul impunerii îl constituie numărul mediu scriptic trimestrial al salariaților. Subiecţi ai impunerii pentru taxa pentru amenajarea teritoriului sunt persoanele juridice sau fizice înregistrate în calitate de întreprinzător şi persoanele ce desfăşoară activitate profesională în sectorul justiţiei, care dispun de bază impozabilă.

Prin urmare, în cazul în care fondatorul entității este salariat al întreprinderii, va fi calculată și achitată taxa pentru menajarea teritorilui ca pentru oricare altă persoană salariată.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.