28
02 2018
231

TVA la importul serviciilor de la nerezideți

În ce boxă a declarației TVA se indică importul de servicii care nu se declară în vama? În ce boxă se va indica trecerea în cont la momentul achitării TVA pentru serviciile importate? Ca exemplu, am procurat servicii de 1000 euro. Care va fi suma spre plată, modul de calcul?

În conformitate cu prevederile art. 93 pct. 9) din Codul fiscal, importul de servicii este calificat drept prestarea de servicii de către persoanele juridice și fizice nerezidente ale Republicii Moldova persoanelor juridice și fizice rezidente sau nerezidente ale Republicii Moldova,
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.