Întrebări și răspunsuri

icon TVA la livrarea mărfurilor la preț mai mic decât costul de achiziție

Dacă marfa se realizează la preț mai mic decât costul de achiziție, se va calcula TVA la diferența dintre valoarea de procurare și cea de livrare? În conformitate cu dispozițiile art.97 din Codul fiscal (CF), valoarea impozabilă a livrării impozabile (cu excepția cazurilor prevăzute la art.99 din CF) reprezintă valoarea livrării achitate sau care urmează a fi achitată (fără TVA), care trebuie să includă și suma totală a tuturor impozitelor şi taxelor care urmează a fi achitate (cu excepţia TVA). Totodată, urmează de ținut cont de prevederile art.97 alin.(5) ...

author icon

Mariana Voloh

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

4565 vizualizări

Data publicării:

29 Noiembrie /2018 14:59

Catalogul tematic

T.V.A. | Noutăți

Etichete:

TVA | livrare | pret | pret de achizitie | pret scazut

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon