28
02 2018
299

TVA, la termenul expirart sau sustragerea mărfurilor

La casarea mărfurilor cu termenul expirat de la depozit se calculează TVA pentru anul 2017-2018? Rămâne dreptul la trecere în cont a TVA în cazul casării mărfurilor ca urmare a pierderii calităților sau sustragerii?

În conformitate cu prevederile art. 102 alin. (8) din Codul fiscal, suma TVA, achitată sau care urmează a fi achitată pe valorile materiale, serviciile procurate care nu sunt folosite pentru desfășurarea activității de întreprinzător, pe mărfurile procurate care, în procesul activității de întreprinzător, au fost sustrase sau au constituit deșeuri
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.