Întrebări și răspunsuri

icon Urmează de a reține impozit pe venit la sursa de plată din sumele achitate în folosul nerezidentului pentru servicii de instruire, efectuate în Lituania cu salariații entității rezidentului, privind utilizarea mașinilor sanitare achiziționate de către rezident?

În conformitate cu prevederile art. 70 alin. (2) lit. a) din CF, la determinarea venitului impozabil al nerezidenților se va ține cont numai de venitul obținut în Republica Moldova. Concomitent, potrivit prevederilor pct. 19 din Regulamentul privind reținerea impozitului pe venit la sursa de plată din alte plăți decît salariul (Anexa nr. 3), aprobat prin HG nr. 77 din 30.01 2008, venitul nerezidentului se consideră obținut pe teritoriul Republicii Moldova doar în cazul în care acesta este legat de activitatea de întreprinzător desfăşurată pe teritoriul repu...

author icon

Maia Caţel

Monitorul fiscal FISC.md Nr.24 2015


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2357 vizualizări

Data publicării:

11 Martie /2015 12:33

Domeniu:

Impozitul pe venit

Etichete:

impozit pe venit | sursa de plata | nerezidenti

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon