Sectorul public

icon Remunerarea muncii în sectorul bugetar, în întrebări și răspunsuri

Întrebarea nr.1: Este obligatorie acordarea sporului de performanță de 10% dacă ulterior urmează a fi acordată angajatului si plată compensatorie? Referitor la acordarea plății compensatorii art.27 alin.(2) din Legea 270/2018 privind sistemul de salarizare în sectorul bugetar prevede că: «În cazul în care, pentru unii salariaţi din unităţile bugetare, prin aplicarea prezentei legi, salariul lunar calculat pentru o funcţie cu durata normală a timpului de muncă este mai mic de 5000 de lei, aceştia vor beneficia de pl...

author icon

Lidia Tonu

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

485 vizualizări

Data publicării:

06 Iunie /2024 07:55

Catalogul tematic

Noutăți fiscale | Salarizare

Etichete:

evidenta salariului | remunerare | sectorul bugetar | compensare din buget

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon