07
10 2019
891

Impozitarea activității persoanei fizice nerezidente pe teritoriul RM

Persoana fizică nerezidentă a desfășurat un trening de dezvoltare personală cu persoane fizice rezidente pe teritoriul Republicii Moldova. Urmează persoana fizică nerezidentă să achite impozitul pe venit și în ce mod?

Conform prevederilor art. 70 alin. (1) din Codul fiscal (CF), întregul venit al contribuabilului nerezident se împarte în venit obţinut:
a) în RM din activităţi de întreprinzător sau din munca prin contract (acord) de muncă;
b) peste hotarele RM din activităţi de întreprinzător sau din munca prin contract (acord) de muncă.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1799 lei

Classic

1099 lei

Electronic

1099 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.