Practica fiscală

icon Unele aspecte privind TVA la exportul de servicii

Serviciile prestate de către un rezident al RM către entitățile juridice (din SUA, China, Singapore și Uniunea Europeană) sunt scutite sau nu de TVA? Care sunt documentele și modul de a obține restituirea TVA? Cum urmează a fi completată Declarația TVA la exportul de servicii?   În conformitate cu prevederile art.93 pct.4) din Codul fiscal, livrare (prestare) de servicii reprezintă activitate de prestare a serviciilor materiale şi nemateriale, de consum şi de producţie, inclusiv darea proprietăţii în arendă, locaţiune, uzufruct, leasing ...

author icon

Ion Chitoroagă

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

1110 vizualizări

Data publicării:

21 Noiembrie /2023 13:55

Domeniu:

T.V.A.

Etichete:

TVA | export servicii

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon