Întrebări și răspunsuri

icon Urmează oare persoana juridică absorbită în cazul operațiunii de reorganizare prin absorbție să elibereze factura fiscală pentru transmiterea activelor sale?

Potrivit art.58 alin.(1) din Codul fiscal, se consideră reorganizare a agentului economic fuziunea (contopirea şi absorbţia), dezmembrarea (divizarea şi separarea) sau transformarea agentului economic.   Totodată, în cazul lichidării sau reorganizării agentului economic, urmează a se ține cont de regulile stabilite în art.59 din Cod.  În acest sens, potrivit alin.(1) lit.c) al articolului menționat, orice reorganizare a agentului economic se consideră vânzare a acestui agent economic și a tuturor activelor s...

Ianoş Roşca

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

529 vizualizări

Data publicării:

05 Aprilie /2024 08:00

Catalogul tematic

Noutăți fiscale | Persoană juridică

Etichete:

Active | factura fiscală | persoane juridice

1 comentarii

Svetlana Slobodeanu

06 Aprilie /2024 00:14

afara de Codul fiscal, mai este si Legea contabilitati isi raportarii financiare... Vedeti art. 12

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon