Studii de caz

icon Utilizarea scutirii pentru soție

  În cazul în care, în luna iulie, soția pleacă în concediu de maternitate, poate soțul beneficia de scutirea soției pentru lunile rămase a perioadei fiscale (august – decembrie)?     Scutirile reprezintă un drept al contribuabililor persoane fizice rezidente cetăţeni ai Republicii Moldova. Fiecare contribuabil are dreptul la scutirile stipulate la art.33-35 din Codul fiscal, cu condiţia respectării prevederilor acestora.   Totodată, persoana fizică rezidentă aflată în relaţii de că...

author icon

Diana Rusu

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

1431 vizualizări

Data publicării:

20 Iunie /2023 08:00

Catalogul tematic

Scutiri personale

Etichete:

concediu de maternitate | scutirea personală

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon