Întrebări și răspunsuri

icon Veniturile din locațiunea unui bun mobil achitate de o persoană fizică care nu desfășoară activitate de întreprinzător se declară în CET18?

Se declară sau nu în declarația CET18? Aceste venituri urmează a fi reflectate în declarația CET18!   Atragem atenția asupra faptului că prevederile art.90¹ alin. (34) din Codul fiscal stabilesc obligația de înregistrare și modul de achitare a impozitului pe venit doar pentru posesia și folosința unui bun imobil.   În cazul în care două persoane fizice încheie un contract de locațiune a unui bun mobil, atunci acest contract nu urmează să fie înregistrat la organul fiscal. Conco...

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

333 vizualizări

Data publicării:

04 Aprilie /2024 14:36

Domeniu:

Noutăți fiscale | Persoana fizică

Etichete:

activitate de intreprinzator | CET18 | persoana fizică | locatiune | venit

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon