Întrebări și răspunsuri

icon Este obligat contribuabilul să înregistreze un obiect impozabil la SFS în cazul participării la diferite expoziții sezoniere/târguri?

  Contribuabilul este obligat să prezinte informaţii veridice despre veniturile rezultate din orice activitate de întreprinzător, precum şi despre alte obiecte ale impunerii, în conformitate cu prevederilor art. 8 alin. (2) lit. d) din Codul fiscal.   Potrivit art. 290 lit. e) și art. 291 lit. e) din CF, persoanele fizice care desfășoară activitate de întreprinzător şi persoanele juridice, care dispun de obiecte ale impunerii - unități care, conform Clasificatorului Activităților din Economia Moldovei (CAEM) coresp...

author icon

Cătălina Casapu

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

480 vizualizări

Data publicării:

26 Aprilie /2024 07:59

Catalogul tematic

Dare de seamă fiscală | Taxele locale

Etichete:

Taxe locale | dare de seamă | subdiviziune | expoziție

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon