Întrebări și răspunsuri

icon Aspecte privind TVA în cazul companiei ce acționează concomitent ca transportator și expeditor

Compania care prestează servicii de transport internațional (scutite de TVA cu drept de deducere) are lunar și livrări scutite de TVA fără drept de deducere. În boxa 5 a Declarației TVA se indică doar comisionul întreprinderii? La calcularea proratei în punctul livrărilor impozabile se vor indica sumele din facturile emise clienților sau doar suma comisionului indicată în boxa nr. 5?   În conformitate cu prevederile art.1525 din Codul Civil: - Prin contractul de expediţie o parte (expeditor)...

author icon

Ion Chitoroagă

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

427 vizualizări

Data publicării:

27 Mai /2024 08:00

Catalogul tematic

Noutăți fiscale | Declarație TVA

Etichete:

mijloace de transport | Declaraţia privind TVA | prestare servicii

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon