27
09 2017
1818

(Partea II) Unele aspecte ce țin de calcularea primelor de asigurare obligatorie de asistență medicală în anul 2017

Primele de asigurare obligatorie de asistență medicală se calculează din suma salariului din care a fost dedus impozitul pe venit sau până la deducerea acestuia?

În conformitate cu prevederile art. 6 din Legea nr.1593-XV, primele de asigurare obligatorie de asistență medicală pentru categoriile de plătitori prevăzute la anexa nr.1 se calculează în funcție de contribuția procentuală la salariu şi la alte recompense, până la deducerea (reținerea) impozitelor şi altor plăți obligatorii stabilite de legislație.
Prin urmare, primele în cauză se vor calcula din suma salariului și/sau a altor recompense până la reținerea impozitului pe venit la sursa de plată și a contribuției individuale de asigurări sociale.

Unele aspecte ce țin de calcularea primelor de asigurare obligatorie de
asistență medicală în anul 2017 — partea 1


Unele aspecte ce țin de calcularea primelor de asigurare obligatorie de
asistență medicală în anul 2017 — partea 3

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.