27
09 2017
1583

(Partea III) Unele aspecte ce țin de calcularea primelor de asigurare obligatorie de asistență medicală în anul 2017

Care plăți pot fi atribuite, în vederea calculării primelor de asigurare obligatorie de asistență medicală, către alte recompense achitate în folosul angajaților și a altor persoane fizice?

În conformitate cu prevederile art. 3 din Legea nr.1593-XV, prin noțiunea de „alte recompense” se subînțelege orice altă sumă decât salariul, plătită de angajator în folosul angajatului său, precum şi alte drepturi şi venituri plătite persoanelor fizice, cu excepția drepturilor şi veniturilor, prevăzute la anexa nr. 3 la Legea nominalizată, la care nu se calculează prime de asigurare obligatorie de asistență medicală.

Prin urmare, în cazul în care angajatorul achită angajaților săi o plată alta decât salariul, acesta, pentru a determina dacă urmează să rețină primele de asigurare obligatorie de asistență medical, va examina lista drepturilor și a veniturilor din care nu se calculează primele menționate specificate în anexa nr. 3 la Legea nominalizată, și doar în cazul în care nu va identifica în aceasta anexă tipul de venit ce urmează a fi achitat, va calcula primele nominalizate.

Unele aspecte ce țin de calcularea primelor de asigurare obligatorie de
asistență medicală în anul 2017
Partea I

Unele aspecte ce țin de calcularea primelor de asigurare obligatorie de
asistență medicală în anul 2017
Partea II

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.