29
09 2018
356

1. (10.2.5) În temeiul cărui act legislativ și pentru care genuri de activitate ce pot fi desfășurate în baza patentei de întreprinzător este necesară notificarea autorității administrației publice locale?

Potrivit art. 4 alin. (4) din Legea nr. 93-XIV din 15 iulie 1998 cu privire la patenta de întreprinzător (în continuare – Legea nr. 93-XIV), în cazul în care, conform legislației, pentru desfășurarea unor genuri de activitate indicate în anexa la Legea nr. 93-XIV, este necesară Notificarea autorității administrației publice locale, la cererea de eliberare sau de prelungire a patentei se anexează notificarea respectivă.

În conformitate cu prevederile Legii nr. 321 din 23 septembrie 2010 cu privire la comerțul interior, genurile de activitate pentru care este necesară Notificarea autorităților administrației publice locale sunt specificate în anexa la prezenta Lege.

Prin urmare, la cererea de eliberare sau prelungire a patentei de întreprinzător pentru genurile de activitate corespunzătoare pozițiilor: 1.1, 1.2, 2.8, 2.9,2.10, 2.11, 2.15, 2.16, 2.17, 2.18, 2.19, 2.23, 2.24, 2.25, 2.26, 2.28, 2.30, 2.40, 2.41, 2.43 și 2.46 din anexa la Legea nr. 93-XIV, solicitantul/titularul patentei de întreprinzător anexează copia Notificării.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.