12
06 2020
631

1. (32.1.54) Sunt obligaţi contribuabilii care organizează activitate la domiciliu sau de la distanţă, în contextul imposibilităţii exercitării activităţii, să declare ca subdiviziune adresa executării activităţii la distanţă conform cerinţelor stabilite de art. 161 alin. (8) din Codul fiscal?

Potrivit prevederilor art.2921 din Codul muncii, munca la distanţă reprezintă forma de organizare a muncii în domeniile de activitate, prin care salariatul îşi îndeplineşte atribuţiile specifice ocupaţiei, funcţiei sau meseriei pe care o deţine în alt loc decât cel organizat de angajator, folosind inclusiv mijloace din domeniul tehnologiei informaţiei şi comunicaţiilor. 

        Salariaţii cu munca la distanţă sunt salariaţii care au încheiat un contract individual de muncă sau un acord suplimentar la contractul existent, care conţin clauze de muncă la distanţă. 

        Conform art.5 pct.29) din Codul fiscal, se consideră subdiviziune unitatea structurală a întreprinderii, instituţiei, organizaţiei (filială, reprezentanţă, sucursală, secţie, magazin, depozit etc.), situată în afara locului ei de reşedinţă de bază, care exercită unele din atribuţiile acesteia. 

         Totodată, conform art.161 alin. (8) din Codul fiscal, stabilește că la adoptarea deciziei despre schimbarea sediului şi/sau despre constituirea subdiviziunii, contribuabilul, în termen de 60 de zile de la data dobîndirii dreptului de proprietate (posesie, locaţiune), informează Serviciul Fiscal de Stat despre schimbarea sediului său şi/sau prezintă informaţiile iniţiale, iar ulterior informează despre modificările cu privire la sediul subdiviziunii sale, precum şi despre sistarea temporară a activităţii subdiviziunii. 

         Reieșind din cele relatate, adresa executării activității la distanță, care nu face parte din unitățile structurale ale întreprinderii, instituției, organizației, nu corespunde noțiunii de subdiviziune. 

        Respectiv, contribuabilul care asigură executarea unor atribuții/activități în afara teritoriului/unității controlate de acesta direct sau indirect, nu este supusă declarării ca subdiviziune a contribuabilului, conform prevederilor stabilite de art.161 alin.(8) din Codul fiscal.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.