14
08 2019
72

1. (6.6.8.3) Din ce dată este aplicată scutirea de plată a taxei pentru unităţile comerciale şi/sau de prestări servicii pentru persoanele care practică activităţi declarate prin lege ca activităţi ce constituie monopol de stat?

Urmare a completări art. 295 din Codul fiscal, cu litera g2), prin Legea pentru modificarea unor acte legislative nr. 26 din 11.03.2019, de plata taxei pentru unităţile comerciale şi/sau de prestări servicii sunt scutite persoanele care practică activităţi declarate prin lege ca activităţi ce constituie monopol de stat. Legea menționată a intrat în vigoare la data de 22.03.2019.

Respectiv, persoanele care practică activități declarate prin lege ca activităţi ce constituie monopol de stat sunt scutite de plata taxei pentru unitățile comerciale şi/sau de prestări servicii din 22.03.2019.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.