Întrebări și răspunsuri

(28.5.22) Când apare obligația privind TVA pentru serviciile importate până la 31.12.2019, pentru care achitarea este efectuată după 31.12.2019?

Potrivit prevederilor art.109 alin. (2) din Codul fiscal, în vigoare pînă la 31.12.2019 inclusiv, la serviciile importate, termenul obligaţiei fiscale şi data achitării TVA se consideră data efectuării plăţii, inclusiv a plăţii prealabile pentru importul de servicii. 

În cazul în care importul serviciului a avut loc pînă la 31.12.2019, iar plata pentru acesta este efectuată după această dată, obligația achitării TVA pentru serviciul importat pînă la data 31.12.2019, nu a survenit. 

 Conform art.109 alin. (2) din Codul fiscal, la serviciile importate, termenul obligaţiei fiscale şi data achitării TVA se consideră nu mai târziu de termenul obligaţiei de depunere a declaraţiei privind TVA pentru perioada fiscală în care a avut loc importul serviciilor sau achitarea acestora, în funcţie de ce are loc mai înainte. 

         Astfel, pentru importul serviciului, care a avut loc pînă la 31.12.2019, pentru care în condițiile legislative în vigoare la momentul efectuării tranzacției nu a survenit obligația fiscală, TVA se va calcula și se va achita nu mai târziu de termenul obligaţiei de depunere a declaraţiei privind TVA pentru perioada fiscală în care a avut loc achitarea pentru acesta. 

    [Modificare în Baza generalizată a practicii fiscale în temeiul Legii pentru modificarea şi completarea unor acte legislative nr. 257 din 16.12.2020, în vigoare de la data 01.01.2021.]

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

495 vizualizări

Data publicării:

10 Februarie /2021 07:56

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon