02
06 2021
287

29.2.1.19 Care este modul de determinare a venitului moștenitorului, generat de proprietatea proprietarului decedat?

 Conform art. 17 din Codul fiscal, veniturile generate de proprietatea persoanei decedate se consideră venituri ale moştenitorului după acceptarea succesiunii.
     Potrivit art.44 alin.(1) și (2) lit.a) din Codul fiscal, cu excepţia cazurilor cînd este prevăzut altceva, pentru persoanele fizice care nu desfăşoară activitate de întreprinzător se aplică metoda de evidenţă – contabilitatea de casă, conform căreia venitul este raportat la anul fiscal în care acesta este obţinut în mijloace băneşti sau sub altă formă.

     Conform art.20 lit. i) din Codul fiscal, patrimoniul primit de către persoanele fizice cetăţeni ai Republicii Moldova cu titlu de moştenire reprezintă sursă de venit neimpozabilă.
     Astfel, în scopuri fiscale, veniturile moștenitorului, generate de proprietatea persoanei decedate, sunt veniturile, care au fost obținute de către acesta după acceptarea succesiunii.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.