25
05 2018
1133

3. (36.1.3.3) Se calculează primele de asigurare obligatorie de asistență medicală din sumele achitate sub formă de ajutoare materiale angajaților sau foștilor angajați?

Articolul 3 din Legea cu privire la mărimea, modul şi termenele de achitare a primelor de asigurare obligatorie de asistență medicală nr.1593-XV din 26 decembrie 2002 (cu modificările şi completările ulterioare) stabileşte că prin noțiunea de alte recompense se subînțelege orice altă sumă decît salariul, plătită de angajator în folosul angajatului său, precum şi alte drepturi şi venituri plătite persoanelor fizice, cu excepţia veniturilor, prevăzute la art. 20, 89, 90, 901 din Codul fiscal, la care nu se calculează prime de asigurare obligatorie de asistenţă medicală.

Prin urmare, sumele achitate sub formă de ajutoare materiale angajaților sau foștilor angajați se conformă noțiunii alte recompense, în vederea calculării primelor de asigurare obligatorie de asistență medicală și din acestea se calculează primele în cauză în modul general stabilit.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.