06
02 2018
88

37. (4.6.1.1) Subiectul înregistrat în calitate de plătitor de accize are obligația să calculeze și să achite accizele la buget la comercializarea mărfurilor supuse accizelor, fără scoaterea lor din antrepozitul fiscal?

În conformitate cu prevederile art.97 alin.(3) din Codul fiscal, valoarea impozabilă a livrării impozabile include suma totală a tuturor impozitelor şi taxelor care urmează a fi achitate, cu excepţia TVA.

Astfel, în factura fiscală eliberată, subiectul impunerii la transmiterea dreptului de proprietate pînă la scoaterea mărfurilor accizate din antrepozitul fiscal, urmează să reflecte și suma accizelor aferente mărfurilor ce se comercializează.

Concomitent, potrivit art.123 alin.(1) lit. b) din Codul fiscal, subiecții impunerii specificați la art.120 lit. a) al aceluiași cod, achită accizele la momentul expedierii (transportării) mărfurilor din antrepozitul fiscal conform cotelor stabilite în anexa nr.1 la Titlu IV din Codul fiscal.

Prin urmare, la momentul comercializării mărfurilor supuse accizelor, fără scoaterea lor din antrepozitul fiscal, obligația de achitarea accizului pentru subiectul impunerii lipsește, dat fiind faptul că nu este respectată condiția stipulată la art.123 alin.(1) lit. b) din Codul fiscal.

Obligația de achitare a accizului apare la momentul scoaterii nemijlocite a mărfurilor din antrepozitul fiscal.

[Modificare în Baza generalizată a practicii fiscale în temeiul Legii pentru modificarea şi completarea unor acte legislative nr.288 din 15.12.2017, în vigoare de la data 01.01.2018].

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.