22
10 2021
67

6.10.4.1 Cum se stabilește cota taxei pentru prestarea serviciilor de transport auto de călători pe teritoriul municipiilor, oraşelor şi satelor (comunelor)?

Cota taxei pentru prestarea serviciilor de transport auto de călători pe teritoriul municipiilor, oraşelor şi satelor (comunelor) se stabilește de către autorităţile administraţiei publice locale (consiliile locale) conform locului de prestare a serviciilor de transport auto de călători – în lei lunar pentru fiecare unitate de transport, în funcţie de numărul de locuri (art. 292 alin. (2) și anexa la Titlul VII al Codului fiscal).


[Modificare operată în Baza generalizată a practicii fiscale în conformitate cu prevederile Hotărârii Curții Constituționale nr. 27 din 14.09.2021, în vigoare din 14.09.2021].

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.