18
03 2022
831

8.2.6.10 Este obligată persoana juridică, în a cărei posesie se află autovehicule înmatriculate în RM, neexploatate provizoriu în decursul unui an calendaristic, să calculeze și să achite taxa pentru folosirea drumurilor de către autovehiculele înmatriculate în RM?

Potrivit art. 340 alin. (1) din Codul fiscal, perioada fiscală a taxei pentru folosirea drumurilor de către autovehiculele înmatriculate în Republica Moldova este anul calendaristic.


     Totodată, conform art. 341 alin. (5) din Codul fiscal, taxa nu se achită pentru autovehiculele rebutate, precum şi pentru cele neexploatate provizoriu, scoase din circulaţie sau cele radiate din evidenţa organelor abilitate cu ţinerea evidenţei autovehiculelor.


    Astfel, pentru autovehiculele neexploatate provizoriu în decursul întregului an calendaristic, contribuabilul – subiect al impunerii nu este obligat să calculeze și să achite taxa pentru folosirea drumurilor de către autovehiculele înmatriculate în Republica Moldova.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.