10
09 2021
207

8.5.6.1 Când se achită taxa pentru folosirea drumului public și/sau zonelor de protecţie a acestuia din afara perimetrului localităţilor pentru efectuarea lucrărilor de construcţie şi montaj?

Conform art. 356 alin. (2) din Codul fiscal, taxa pentru folosirea zonei de protecţie a drumurilor din afara perimetrului localităţilor pentru efectuarea lucrărilor de construcţie şi montaj se achită prin intermediul băncilor, printr-o plată unică:
     a) la data depunerii proiectelor şi, respectiv, la data invitării specialistului la obiect - în cazul în care personele fizice solicită examinarea şi perfectarea documentelor, coordonarea deciziilor de proiecte şi eliberarea de prescripţii tehnice pentru efectuarea lucrărilor de construcţie şi montaj sau invită specialistul la obiect;
   b) până la obţinerea autorizaţiei pentru efectuarea lucrărilor – în cazul în care persoanele fizice solicită organului de resort eliberarea autorizaţiilor pentru efectuarea lucrărilor de construcţie şi montaj.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.