31
07 2018
217

Asociaţia a proprietarilor de locuinţe privatizate şi taxa pentru amenajarea teritoriului

Asociaţia a proprietarilor de locuinţe privatizate – organizaţie necomercială, care corespunde cerinţelor art. 52 din Codul fiscal, are sau nu obligaţia de a calcula şi achita taxa pentru amenajarea teritoriului?

Subiecţi ai impunerii cu taxa pentru amenajarea teritoriului, conform prevederilor art. 290 lit. a) din Codul fiscal, sunt persoanele juridice sau fizice înregistrate în calitate de întreprinzător şi persoanele ce desfăşoară activitate profesională în sectorul justiţiei, care dispun de bază impozabilă.

Respectiv, în cazul în care persoana juridică sau fizică nu este înregistrată conform prevederilor Legii nr. 845-XII din 03.01.1992 cu privire la antreprenoriat şi întreprinderi în calitate de întreprinzător, aceasta nu are obligaţia de a calcula şi achita taxa pentru amenajarea teritoriului.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.