22
09 2016
438

Cu privire la aplicarea legislației fiscale în partea ce ține de calcularea TVA în condițiile prevederilor art. 102 alin. (3) din Codul fiscal

În cazul procurărilor destinate efectuării atît a livrărilor impozabile, cît și a livrărilor scutite de TVA este necesar a efectua revizuirea proratei definitive în anii ulteriori? Se supune recalculării, la efectuarea ulterioară a livrărilor, procurările aferente cărora au avut loc în anul (anii) precedenți și nu au putut fi calificate drept fiind destinate în exclusivitate livrărilor impozabile sau în exclusivitate livrărilor scutite de TVA, suma TVA, trecută în cont, apreciată în baza proratei definitive pentru anul (anii) precedenți?

Modul de determinare a mărimii trecerii în cont a sumei TVA achitate sau care urmează a fi achitată furnizorilor plătitori de TVA pe valorile materiale, serviciile procurate care sînt folosite pentru efectuarea livrărilor mixte este prevăzut de art. 102 alin. (3) din CF.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.