28
09 2016
639

Cu privire la dreptul antreprenorului la trecerea în cont a TVA aferente procurării materialelor în procesul de construcție

Firma X în baza contractului cu persoană fizică se angajează să construiască casă de locuit. Conform art. 103 din CF, locuințele sînt scutite de TVA, iar TVA achitată pe valorile materiale, servicii procurate, care sînt folosite pentru efectuarea livrărilor scutite de TVA, nu se trece în cont.
Luînd în considerare aceste norme legale, rugăm să lămuriți dacă avem dreptul, în procesul construcției ca antreprenor, să trecem în cont TVA la procurarea materialelor, serviciilor sau TVA achitată pentru mărfuri și servicii să o trecem la cheltuieli?


În conformitate cu art. 93 pct. 6) din CF, livrare impozabilă este livrarea de mărfuri, livrarea (prestarea) de servicii, cu excepția celor scutite de TVA, efectuate de către subiectul impozabil în procesul activității de întreprinzător.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.