16
11 2016
1969

Cum se reflecta în Declarația privind TVA și în evidența contabilă valoarea mărfurilor deteriorate trecute la pierderi și care este procedura de trecere la pierderi a mărfurilor cu termen expirat?

În conformitate cu prevederile art. 102 alin. (1) din CF, subiecților impozabili, înregistrați în calitate de plătitori de TVA, li se permite trecerea în cont a sumei TVA achitate sau care urmează a fi achitată furnizorilor plătitori de TVA pe valorile materiale, serviciile procurate pentru efectuarea livrărilor impozabile în procesul desfășurării activității de întreprinzător.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

ELECTRONIC

1299 lei

CLASSIC

1299 lei

PREMIUM

1999 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.