28
09 2016
899

Despre obligația de prezentare a facturii fiscale cumpărătorului

În cazul în care cumpărătorul (persoană fizică sau juridică) solicită eliberarea facturii fiscale la mărfurile livrate cu amănuntul în locurile special amenajate, furnizorul subiectul impozabil cu TVA este obligat să prezinte cumpărătorului factura fiscală?

Potrivit art. 117 alin. (1) din CF, subiectul impozabil care efectuează o livrare impozabilă pe teritoriul țării este obligat să prezinte cumpărătorului factura fiscală pe livrarea în cauză.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.