05
10 2016
740

Despre regimul fiscal pentru persoana fizică care efectuează donație sub formă de mijloace bănești

Care este regimul fiscal pentru persoana fizică care efectuează donație sub formă de mijloace bănești? Cum se reflectă această donație în Declarația persoanei fizice cu privire la impozitul pe venit?

În conformitate cu prevederile art. 21 alin. (4) din CF, persoana care face o donaţie sub formă de mijloace băneşti se consideră drept persoană care a obţinut venit în mărimea sumei mijloacelor băneşti donate, cu excepţia sumei donate de persoana fizică care nu desfăşoară activitate de întreprinzător în partea în care această sumă nu depăşeşte venitul impozabil.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.