Întrebări și răspunsuri

icon Despre scutirea pentru persoana întreținută

Poate contribuabilul beneficia de scutirea pentru persoanele întreţinute dacă acestea își fac studiile în țară sau peste hotarele Republicii Moldova? Dreptul și mărimea scutirii pentru persoanele întreținute acordate persoanei fizice la calcularea impozitului pe venit sunt stabilite la art. 35 alin. (1) din CF. Potrivit alin. (2) al aceluiași articol, persoană întreținută se consideră persoana care întrunește toate cerințele de mai jos: este un ascendent sau descendent al contribuabilului sau al soţiei (soţului) contribuabilului (pări...

author icon

Daniela Gulea

Monitorul fiscal FISC.md Nr.33 2016


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2520 vizualizări

Data publicării:

05 Octombrie /2016 11:21

Catalogul tematic

Legislație fiscală | Persoana fizică | Scutiri pentru persoanele întreținute

Etichete:

persoana fizică | scutirea personală | persoana întreţinută | Codul fiscal

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon