Întrebări și răspunsuri

icon Eliberarea facturii fiscale de o reprezentanță permanentă a unui nerezident

Poate o reprezentanță permanentă a unei societăți nerezidente în Republica Moldova să emită facturi fiscale pe teritoriul Republicii Moldova, cu indicarea în factură a rechizitelor bancare ale societății mamă (nerezidentă)? Poate societatea nerezidentă să încaseze plata pentru serviciile prestate de către reprezentanța permanentă pe teritoriul Republicii Moldova? În conformitate cu art.11 din Legea contabilității și raportării financiare 287/2017, faptele economice se contabilizează în temeiul documentelor primare. Documentele primare conţin următoarele element...

author icon

Igor Stavinschi

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

1853 vizualizări

Data publicării:

27 Iunie /2019 13:19

Domeniu:

Impozitul pe venit | Noutăți | Factura fiscală

Etichete:

factura fiscală | nerezident | reprezentanta | monitorul.fisc.md

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon