05
11 2016
910

În cazul în care mărfurile (produsele) și-au pierdut calitățile de consum în timp, și ca rezultat nu pot fi utilizate în activitatea de întreprinzător, TVA aferent acestora se va permite spre trecerea în cont?

Conform prevederilor art. 102 alin. (1) din CF, subiecților impozabili, înregistrați în calitate de plătitori ai TVA, li se permite trecerea în cont a sumei TVA achitate sau care urmează a fi achitate furnizorilor plătitori ai TVA pe valorile materiale, serviciile procurate pentru efectuarea livrărilor impozabile în procesul desfășurării activității de întreprinzător.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.