Întrebări și răspunsuri

icon În 2012 studentul-persoană întreținută a obținut venit în sumă de 8 500 lei și, pe parcursul aceluiași an, a primit bursă în valoare totală de 2 500 lei, care este sursă de venit neimpozabil. În cazul dat este oare obligat studentul să prezinte declarația cu privire la impozitul pe venit (Forma CET08)?

Conform prevederilor art. 83 alin. (2) lit. b) din Codul Fiscal, persoanele fizice rezidente (cetăţenii Republicii Moldova, cetăţenii străini şi apatrizii, inclusiv membrii societăţilor şi acţionarii fondurilor de investiţii) care nu au obligaţii privind achitarea impozitului, dar obţin venit impozabil din surse altele decît salariul, cu excepţia cazurilor în care obţin venituri impozabile doar din plăţile primite conform art. 90, care depăşeşte suma scutirii personale de 8 560 lei în anul 2012, acordate conform art. 33 alin. (1) din CF, sînt obligate să prezinte de...

author icon

Maia Caţel

author icon

Ala Pojoga

Monitorul fiscal FISC.md Nr.12 2013


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2747 vizualizări

Data publicării:

18 Martie /2013 11:43

Catalogul tematic

Impozitul pe venit | Persoana fizică

Etichete:

impozit pe venit

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon