Întrebări și răspunsuri

icon La ce cotă TVA se impozitează serviciile stomatologice?

La ce cotă TVA se impozitează serviciile stomatologice și livrările de proteze dentare?  Se consideră acestea servicii medicale și dacă cad sub incidența art. 103, alin. (1) pct. 10 din Codul fiscal?    Conform prevederilor art.103 alin.(1) pct. 10 din Codul fiscal, serviciile medicale sînt scutite de TVA fără drept de deducere.   În conformitate cu prevederile CAEM, aprobat prin Ordinul Biroului Naţional de Statistică nr.28 din 07 mai 2019, codul 86 al diviziunii ”Activități referitoare la sănătatea uma...

author icon

Natalia Arhilei

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

4099 vizualizări

Data publicării:

12 August /2020 11:10

Catalogul tematic

T.V.A. | Administrare fiscală | Legislație fiscală

Etichete:

stomatologie | servicii medicale | TVA

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon