24
09 2016
674

Privind dreptul la stornare a TVA in cazul serviciilor de import

Are dreptul subiectul impozabil la stornare (și în ce perioadă) a sumei pentru serviciile de import aferent cărora TVA a fost achitată la buget și care ulterior s-au constatat ca nepasibile procurării în urma întreruperii relațiilor contractuale cu nerezidentul?

Conform art. 109 alin. (1) din CF, la serviciile importate, utilizate pentru desfășurarea activității de întreprinzător, termenul obligației fiscale și data achitării TVA se consideră data efectuării plății, inclusiv a plății prealabile pentru serviciul de import.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.