24
09 2016
1109

Privind trecerea in cont a TVA

În ce perioadă fiscală poate să beneficieze cumpărătorul subiect impozabil de dreptul la trecerea în cont a TVA și în ce cuantum, în cazul anulării facturii fiscale emise în perioada fiscală precedentă celei în care a avut loc eliberarea altor facturi fiscale pentru livrarea efectuată? Ce urmează a se întreprinde în cazul în care livrarea scutită de TVA a fost documentată prin factură fiscală și nu factură? În ce perioadă urmează a fi reflectată de către cumpărător factura fiscală primită în schimbul altei facturi fiscale în anexa la Declarația privind TVA? Urmează a fi stornată și calificată ca venituri ale furnizorului suma TVA calculată pe livrările în adresa persoanelor fizice aferentă mărfurilor scutite de TVA?

Potrivit prevederilor art. 102 alin. (2) din CF, suma TVA achitată sau care urmează a fi achitată pe valorile materiale
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.