19
02 2016
1329

Privind deducerea cheltuielilor aferente împrumutului neînregistrat la Banca Națională a Moldovei

În cadrul controlului fiscal efectuat la întreprinderea „X” SRL s-a constatat că, în perioada anului 2014 aceasta a contractat de la nerezidenți patru împrumuturi pe o perioadă de 3 ani, din care doar trei contracte de împrumut au fost înregistrate la Banca Națională a Moldovei. Cheltuielile aferente dobînzillor, calculate în anul 2014 pentru cele patru împrumuturi, au fost deduse integral. Contribuabilul „X” SRL a procedat corect în acest caz? Ce prevede legislația în vigoare la acest capitol?

Potrivit prevederilor art. 24 alin. (1) din CF, se permite deducerea cheltuielilor ordinare şi necesare, achitate sau suportate de contribuabil pe parcursul anului fiscal, exclusiv în cadrul activității de întreprinzător.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.