29
09 2016
427

Referitor la trecerea în cont a TVA achitate de prestatorii serviciilor de publicitate

Este permisă trecerea în cont a TVA achitată de prestatorii de servicii de publicitate (de exemplu, de agenție de publicitate) la procurarea de mărfuri și servicii, livrate ulterior cu titlu gratuit în scopul prestării serviciilor de publicitate?

Serviciile de publicitate și/sau de promovare a vînzărilor, efectuate de către agențiile de publicitate în procesul activității de întreprinzător în conformitate cu prevederile art. 93 pct. 6) din CF, reprezintă livrări impozabile cu TVA.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.