Întrebări și răspunsuri

icon Regimul fiscal al cadourilor monetare oferite angajaților rezidenților parcurilor IT

Cum urmează a fi impozitate plățile de stimulare monetare oferite angajaților rezidenților parcurilor pentru tehnologia informației în ajunul sărbătorilor de iarnă pentru performanțele realizate? În conformitate cu prevederile art. 367 pct. 4) din Codul fiscal, plăţi salariale reprezintă orice plată efectuată angajaţilor sau în folosul acestora de către rezidenţii parcurilor IT în baza legislaţiei muncii şi actelor normative ce conţin norme ale dreptului muncii. Potrivit art. 4 alin. (1) și (4) din Legea salarizării nr. 847-XV din 14 februarie 2002, în sistemu...

author icon

Daniela Gulea

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

1368 vizualizări

Data publicării:

20 Ianuarie /2020 08:00

Domeniu:

Impozitul pe venit | Administrare fiscală | Noutăți

Etichete:

cadouri | parc it | plati stimulatorii | monitorul.fisc.md

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon