Întrebări și răspunsuri

icon Regimul royalty pentru un nerezident

Compania încheie un contract cu titularul dreptului de autor, care este nerezident al Moldovei. Obiectul contractului este dreptul de reproducere și difuzare a operei autorului. Achitarea royalty se face în valută străină pe cardul personal al autorului. În acest caz se va reține impozit la sursa de plata de 12% din suma achitată nerezidentului ? Se va considera serviciul dat drept import de serviciu cu achitarea TVA ? Potrivit art. 71 alin. (1) lit. j) din Codul fiscal, drept venit al nerezidentului obţinut în Republica Moldova se consideră ...

author icon

Galina Șpac

author icon

Andrei Nevreanschi

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

3677 vizualizări

Data publicării:

22 Mai /2018 16:31

Catalogul tematic

Impozitul pe venit | Noutăți | Royalty

Etichete:

royalty | import servicii | drept de autor | TVA | regim fiscal

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon