Întrebări și răspunsuri

icon Taxa pentru folosirea drumurilor de către persoanele cu dizabilități: achitarea de către proprietari sau posesorii vehiculului?

Conform art. 343 din Codul fiscal, de plata taxei pentru folosirea drumurilor de către autovehiculelor înmatriculate în Republica Moldova sunt scutiți posesorii de autovehicule - persoane cu dizabilității ale aparatului locomotor. Totodată, sunt cazuri în care autovenicolul se află în posesia persoanei cu dizabilității ale aparatului locomotor în baza procurii de la proprietarul autovenicolului. În acest sens apare întrebarea: proprietarul autovehiculului are obligația să achite taxa pentru folosirea drumurilor de către autovehiculelor înmatriculate în ...

author icon

Ludmila Mițova

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 299 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 499 MDL

Comandă acum

1742 vizualizări

Data publicării:

31 Octombrie /2019 09:40

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon