Întrebări și răspunsuri

icon Venitul achitat persoanelor fizice, de către entitate, pentru arenda terenurilor agricole, în formă naturală (grîu şi floarea soarelui), urmează de a fi reflectat în Nota de informare (Forma IAS09), sau nu? Ce documente primare va întocmi agentul economic în cazul livrării producțirei agricole în formă naturală?

În temeiul prevederilor art. 92 alin. (3) din Codul fiscal, în cazul în care entitatea achită venituri persoanelor fizice-cetăţeni, este obligată să prezinte organului fiscal teritorial, în termen de o lună de la încheierea anului fiscal, o dare de seamă privind plăţile achitate din sursele de venit altele decît salariul, şi impozitul pe venit reţinut din aceste plăţi (Forma IAS09), anexa nr. 4 la Hotărîrea Guvernului nr. 10 din 19 ianuarie 2010. Astfel, sumele achitate în favoarea deţinătorilor de terenuri agricole, urmează a fi inclusă în Nota de informare privind plăţile ac...

author icon

Maia Caţel

author icon

Ala Pojoga

Monitorul fiscal FISC.md Nr.12 2013


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2837 vizualizări

Data publicării:

18 Martie /2013 10:24

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon