Întrebări și răspunsuri

icon Se va aplica sancțiune fiscală pentru neprezentarea în termenul stabilit a Formei IRM19?

Conform art. 5 alin (1¹) din Legea nr. 489 din 08.07.1999 privind sistemul public de asigurări sociale, angajatorii, indiferent de tipul de proprietate şi de forma juridică de organizare, sunt obligaţi să prezinte, pe suport de hârtie sau utilizând metode automatizate de raportare electronică cu aplicarea semnăturii digitale, informaţia aferentă raporturilor de muncă pentru stabilirea drepturilor sociale şi medicale, potrivit formei şi modului aprobat de Ministerul Finanţelor, în termen de până la 10 zile lucrătoare de...

Irina Moraru

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

3254 vizualizări

Data publicării:

08 Februarie /2024 08:00

Domeniu:

Noutăți fiscale | Asigurare socială de stat | Asigurare obligatorie de asistenţă medicală

Etichete:

termen de solutionare | asigurare sănătății | asigurare sociala | sanctiune

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon