Turism

icon Agenția de turism. Procurarea de la nerezident a serviciilor de cazare și reflectarea la venituri a comisionului primit

Agenția de turism a procurat de la agentul economic nerezident (turoperator) servicii de cazare. Urmează agenția turistică să reflecte la venituri comisionul primit urmare al acestei tranzacții? Potrivit art.12 din Legea cu privire la organizarea şi desfăşurarea activităţii turistice în Republica Moldova nr. 352-XVI din 24.11.2006 (Legea nr. 352/2006), agenţiile de turism pot desfăşura următoarele activităţi: a) comercializarea pachetelor turistice contractate de la turoperatori; b) comercializarea serviciilor proprii, precum şi a serviciilor contra...

author icon

Jana Griciuc

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2399 vizualizări

Data publicării:

24 Iulie /2019 10:39

Catalogul tematic

Administrare fiscală | Dare de seamă fiscală | Noutăți | Legislație fiscală | Turism

Etichete:

nerezident | cazare | servicii | agentie de turism | pachete turistice | venit

2 comentarii

CABINETUL AVOCATULUI ANDRIAN MATCOVSCHI

24 Iulie /2019 17:18

«Respectiv, comisionul primit de către agenția de turism reprezintă venit impozabil, urmând a fi impozitat la 12%, art. 15 lit. b) din CF»
si/sau 4 %?

Marina Damaschin

25 Iulie /2019 14:02

icon

CABINETUL AVOCATULUI ANDRIAN MATCOVSCHI

Bună ziua. Potrivit autorului, în cazu în care agenția de turism aplică regimul fiscal al agenţilor economici subiecţi ai sectorului întreprinderilor mici şi mijlocii, aceștia vor achita 4% din venitul din activitatea operaţională obţinut în perioada fiscală de declarare sau se va aplica 12% din venitul impozabil.

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon