04
12 2020
327

Impozitarea cheltuielilor suportate de entitatea rezidentă în favoarea persoanei fizice nerezidentă

Entitatea rezidentă al RM a contractat o companie juridică și a achitat serviciile acesteia pentru acordarea dreptului de ședere provizorie unui asociat nerezident. Sunt impozabile aceste chetuieli suportate de către entitatea rezidentă în favoarea asociatul nerezident?
 
Conform prevederilor art. 70 alin. (1) și alin. (2) din Codul fiscal, întregul venit al contribuabilului nerezident se împarte în venit obținut:  
  1. a) în RM din activități de întreprinzător sau din munca prin contract (acord) de muncă; 
  2. b) peste hotarele RM din activităţi de întreprinzător sau din munca prin contract (acord) de muncă.  
 
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1999 lei

Classic

1299 lei

Electronic

1299 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.