Întrebări și răspunsuri

icon Veniturile din arendă vs Declarația CET18

Veniturile din arenda unui teren agricol achitate de o persoană juridică sau o persoană fizică care desfășoară activitate de întreprinzător se declară sau nu în declarația CET18?    Aceste venituri urmează a fi reflectate în declarația CET18!   În conformitate cu prevederile art.90¹ alin.(3) din Codul fiscal, persoanele specificate la art.90 reţin un impozit în mărime de 12% din veniturile obţinute de către persoanele fizice care nu desfăşoară activitate de întreprinzător, de la transmiterea &ic...

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

559 vizualizări

Data publicării:

05 Aprilie /2024 08:00

Domeniu:

Persoana fizică | Persoană juridică | Noutăți fiscale

Etichete:

persoana fizică | persoana juridica | CET18 | contract de arenda | declaratie pe venit

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon