26
05 2020
361

CET18 pentru cetățeanul străin – rezident fiscal al RM

Persoana fizică cetățean al României activează în Republica Moldova în cadrul reprezentanței companiei române. Aflându-se pe teritoriul RM peste 200 de zile în anul 2019, persoana se califică drept rezident fiscal în RM. Venitul salarial persoanei îi este achitat din România. La momentul achitării sunt reținute obligațiile aferente contribuțiilor sociale (în România). Având calitatea de rezident fiscal în RM, la momentul completării declarației CET18 pentru anul 2019 persoana are dreptul la deducerea sumei contribuțiilor achitate în România? În declarație urmează a fi indicat venitul net transferat la card sau venitul brut?
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1799 lei

Classic

1099 lei

Electronic

1099 lei

 

2 comentariu

avatar
Dar de ce in articol se face trimitere la art.14, alin. (1), lit. b), cand in speta este vorba despre ''cetatean al Romaniei''?
avatar
Bună ziua. Pentru că este rezident fiscal al RM. O zi bună
Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.